środa, 11 maja 2011

Pustynia .

1/3 powierzchni wszystkich lądów zajmują pustynie. Są to obszary :
-na których przez cały rok brakuje wody (deszcz nie pada przez kilka miesięcy a nawet przez lat)
- porośnięte skąpą roślinnością albo pozbawione roślinności
- rzadko zaludnione lub bezludne.
Obszary suche na których rozwija się nieco obfitsza roślinność, pokrywająca nie więcej niż połowę powierzchni tereny, nazywamy półpustyniami.
Strefa pustyń obejmuje obszary położone w pobliżu zwrotników. Nie dociera tam wilgotne powietrze równikowe, które przynosi opady w strefie sawann. Na półkuli północnej, w Afryce, leży największa pustynia na Ziemi - Sahara. Na półkuli południowej pustynie zajmują niemal połowę Australii.
Pustynie występują także w umiarkowanych szerokościach geograficznych - w głębi lądów, tam gdzie nie dociera wilgotne powietrze znad oceanów. Do takich pustyń należy m.in. Gobi w Azji Środkowej.

Strefa pustyń .

Strefa pustyń [na pomarańczowo] :

Ciekawostka najbardziej ciekawa o sawannie ;d .

W lasach równikowych i na afrykańskiej sawannie żyje mucha tse-tse (:D) . Przenosi ona pasożyty wywołujące śpiączkę afrykańską - chorobę śmiertelną dla ludzi i groźną chorobę zwierząt domowych. Mucha tse-tse potrzebuję schronienia przed palącym słońcem w cieniu gęstych drzew. Niszczenie zadrzewień przez człowieka jest skutecznym sposobem zwalczania much tse-tse.
A oto ona :

Ciekawostka o sawannie | 2

Lwy niegdyś żyły nie tylko w Afryce, lecz także na południu Europy i w południowo-zachodniej Azji, aż po Indie. Obecnie żyją tylko na afrykańskiej sawannie i w Indiach. Te bardzo silne zwierzęta żyją w stadach. Polują m.in. na zebry i antylopy. Swoje ofiary- najczęściej chore, stare lub bardzo młode osobniki- gonią do utraty ich sił i powalają za pomocą silnych łap zakończonych pazurami, W polowaniu biarą udział samice, które naganiają ofiarę w zastawioną zasadzkę.

Ciekawostka - sawanna !

Ubarwienie zebr w czarno-białe pasy spełnia funkcję kamuflażu, dzięki któremu drapieżnikom trudniej na nie polować. Zebry żyją w stadach. W razie zagrożenia ratują się ucieczką. Odżywiają się trawą. W poszukiwaniu pożywienia odbywają dalekie wędrówki. Stado jest prowadzone przez najstarszą klacz (samicę), za którą podążają klacze ze źrebiętami, a na końcu samiec jako tylna straż. Największym zagrożeniem dla zebr są lwy i hieny, a także ludzie, którzy zabijają te zwierzęta dla skór i mięsa :/ .
Biedne zebry :( , ale za to bardzo ładne , sami zobaczcie :

 

wtorek, 10 maja 2011

Zwierzęta afrykańskiej sawanny .|Część 2

Zdjęcia :

Najwięksi drapieżcy afrykańskiej sawanny :


 - lwy
 - lampart
 - serwal
 - gepard
 - hiena
 - szakal

Zwierzęta afrykańskiej sawanny .

Wśród traw żyje wiele owadów, m.in. szarańczaki, mrówki, a także termity, które budują potężne kopce - termitiery. Spośród gadów na sawannie licznie występują węże; często też spotyka się gekony, a w koronach drzew - kameleony. Bardzo charakterystycznymi przedstawicielami ptaków są sępy żywiące się padliną oraz największe ptaki świata - strusie afrykańskie. W afrykańskiej sawannie żyją miliony dużych ssaków roślinożernych. Zalicza się do nich : antylopy, zebry, bawoły, nosorożce, słonie i żyrafy.
Żyrafy, bawoły i antylopy należą do przeżuwaczy. Odżywiają się one pokarmem roślinnym, a ich zęby trzonowe są szerokie i płaskie, przystosowane do miażdżenia i rozcierania pokarmu. W sawannie żyją duże koty, takie jak: lwy, lamparty i gepardy, i mniejsze jak serwale. Oprócz nich są tam zwierzęta spokrewnione z psem domowym: częściowo padlinożerne szakale i hieny.


Ptaki :
 - sęp
 -struś
Duże zwierzęta roślinożerne :
 - antylopa gnu
 - nosorożec
 - zebra
 - bawoły afrykańskie
 - żyrafa
 - słonie afrykańskie

[RESZTE ZDJĘĆ W NASTĘPNEJ NOTCE]

Roślinność sawanny afrykańskiej .|Część 2

Duża część sawann powstała pod wpływem warunków klimatycznych. Pozostała część istnieje dzięki pożarom i zwierzętom. Pożary są wzniecane przez ludzi pod koniec pory suchej.Ogień niszczy młode drzewka, ale spalona trawa odrasta bardzo szybko i stanowi paszę dla bydła wypasanego na sawannach. Duże drzewa, np. akacje są odporne na ogień, gdyż mają grubą, trudno palącą się korę. Pożary sprawiają, że las nie może wyrosnąć nawet wtedy, gdy opady są wystarczające. Sawanna dostarcza pokarmu wielkim stadom ssaków roślinożernych. W porze deszczowej w miejsce trawy zjedzonej przez zwierzęta szybko wyrasta nowa. Duże drzewa ''bronią się'' przed zwierzętami, np. akacje mają ostre ciernie i dają schronienie mrówkom, które boleśnie kąsają roślinożerne zwierzęta. Liście drzew są pożywieniem przede wszystkim dla żyraf i słoni.

Roślinność sawanny afrykańskiej .

Pojawiają się pojedyncze drzewa i krzewy rosnące wśród wysokich traw.Gęste lasy rosną nad brzegami rzek.
Roślinność sawann to przede wszystkim trawy oraz drzewa - głównie akacje , baobaby i palmy. Rośliny są przystosowane do niedoboru wody podczas pory suchej.Gdy tylko deszcze przestają padać, drzewa tracą liście. Dzięki rozgałęzionym, sięgającym głęboko systemom korzeniowym mogą wykorzystać niewielką ilość wody zawartą w podłożu i przetrwać bezdeszczowy okres. Wiele drzew magazynuje w swoich pniach wodę, którą wykorzystują w porze suchej.
Niedostatek wody sprawia, że drzewa rosną rzadko, pojedynczo lub w małych kępach. Ich korony nie stykają się ze sobą i nie zacieniają całkowicie podłoża. Dzięki temu może się rozwijać warstwa traw.
W porze suchej spalona słońcem sawanna staje się płowożółta. Trawy wysychają, a drzewa tracą liście. Gdy nadejdą pierwsze deszcze, nasiona traw natychmiast zaczynają kiełkować i bujnie odrastają, a drzewa pokrywają się liśćmi i zakwitają. Sawanna szybko staje się intensywnie zielona.

(Część 2 w następnej notce) .

Zdjęcia :
akacja
baobab
palmy

Klimat sawanny .

W miarę oddalanie się od równika klimat się zmienia. Deszcze padają latem, gdy Słońce znajduje się wysoko na niebie. Tę porę roku nazywa się porą deszczową. 
Zima jest bezdeszczowa; nazywa się ją porą suchą. W porze suchej panuje słoneczna pogoda i jest bardzo gorąco. W porze deszczowej temperatura powietrza nieznacznie spada. Im bliżej zwrotnika, tym pora deszczowa jest krótsza, a pora sucha - dłuższa.

Pora sucha :

Pora deszczowa :

Strefa Sawann .

Strefa Sawann [jasny zielony]:
(niestety nie udało mi się znaleźć lepszą grafikę)


Jest ona w : Afryce , Australii , Ameryce Południowej , Azji .